top of page
harita1a.jpg

"Tarih ve Doğayla iç içe olan Didim Akbük; Mutlu ve Huzurlu bir yaşam için sizi bekliyor."

AKBÜK

     Aydın’ın Didim ilçesine bağlı bir beldedir. Etrafı zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplı olan dağlarla  çevrilidir. Akbük’ün deniz kıyısı uzunluğu 15 kilometredir. Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE tarafından yürütülen Mavi Bayrak Programı kapsamında mavi bayrak ödülü alan plajı ve yeşil doğasıyla ünlü  Akbük’ ün ekonomisi balıkçılık ve turizme dayalıdır. Akbük koyu doğal Liman özelliğine sahip ve civarında yat turizmi yapılmaktadır. Balığı bol ve çeşitlidir. Mayıs - ekim ayları arasında yani yılın yarısında deniz suyu sıcaklığı, dalış ve su sporları için  son derece uygundur.

sayfa29res2.jpg
sayfa26res2.jpg

     Akbük’ün en önemli özelliklerinden biriside;  yazları çok sıcak olsada nem oranın düşük olmasıdır. Havası bol oksijenli, temiz ve insan sağlığı için en uygun nem oranına sahiptir. Yörenin topografik yapısı ve kendine özgü bir zenginlik içeren bitki örtüsünden kaynaklı, başka hiçbir yerde  bulunmayan bir havaya sahiptir. Gündüz denizden, gecede dağlardan esinti almaktadır. İşte bu iki hava akımının sürekli karışması oksijen miktarını arttırır ve havayı solunumu çok daha rahat ve şifalı bir hale dönüştürür.

Tarihle iç içe olan Akbük’ten, Apollon tapınağı, Milet, Priene, Efes, Heraklia, Euromos, Aphrodisia gibi antik kentlere ve Kuşadası, Bodrum, Didim gibi  ilçelere ulaşım araçla sadece  10-60 dk. arasındadır. Akbük, Milas-bodrum havalimanına 60 kilometre, İzmir havalimanına ise 130 kilometre mesafede olması sebebiyle ulaşımı kolaydır.

Üç mevsimin yaşandığı, Türkiye’nin yükselen yıldızıdır Akbük.

Mükemmel iklimi ve doğal zenginlikleri, güzel  sahilleriyle cennetten bir köşedir Akbük.

Güneşin ışığını, mavinin umudu ve huzur dolu yeşille harmanlayıp hediye ettiği yerdir Akbük.

Tılsımlı bir şekilde kopamadığınız yerdir Akbük.

Abartmıyoruz! Burada yaşadığınızda ne demek istediğimizi anlayacağınız yerdir Akbük.

sayfa29res1.jpg

DİDİM

       Didim son derece hızlı gelişen ve özellikle son yıllarda Dünya üzerinde turizm ve yerleşim alanında dikkat çekmeye başlayan önemli şehirlerden bir  tanesidir. Harika plajları, berrak denizi, düz alanda yerleşimi olması, tarihsel dokusunun mükemmelliği,  burayı çekici kılan faktörler... 600 yat kapasiteli yat limanı mevcuttur.

    Kilometrelerce uzunluğunda temiz mavi bayraklı plajları, sıcak ve sığ denizi, birbirinden güzel yüzlerce koyu ile ülkemizin güzel tatil beldelerinden biridir Didim.

sayfa31res2.jpg
20162414158174_20155298371373_Didim_2.jp

ALTINKUM

Didim-Altınkum-Bayram-tatili-7.jpg

     Tatil sezonunda plajında boş yer kalmayan Altınkum, gece hayatı ve alışveriş imkânları ile de Didim'in merkezidir. Dalış, yelken, sörf, su paraşütü ve su kayağı gibi deniz sporları için uygundur. Özellikle yakın çevreden günübirlik veya hafta sonu kaçamakları için, ulaşım rahatlığı da, turistlerin halka açık Altınkum plajından yararlanmasına olanak sağlamaktadır. Didim'de yer alan otellerin büyük çoğunluğu Altınkum Plajı'nda bulunur. Altınkum'un yat limanından kalkan gezi tekneleri, bütün gün çevre koyları ve adaları dolaşırlar. Eğer günübirlik Bodrum'a gitmek isterseniz Altınkum'dan sefer yapan feribotları da kullanabilirsiniz.

     Altınkum plajının gerisinde de konaklama tesisleri ve restoranlar bulunur. Yediden yetmişe herkese hitap eden Altınkum denizle ve güneşle iç içe olmak isteyen tatilciler için vazgeçilmez plajlardandır.

     Eğer tatilinizi Altınkum'da geçirmeyi planlıyorsanız, denize yakın bir tesiste rezervasyon yaptırıp gitmenizde fayda var. Çünkü yaz aylarında Altınkum plajı çok kalabalık oluyor ve neredeyse oturacak yer bulamıyorsunuz. Sabahın erken saatlerinde denizde yüzmek hem bedeninize iyi gelecek hem de kalabalığa karışmamış olacaksınız.

APOLLON TAPINAĞI

     Didim' in girişinde, Batı Anadolu kıyılarının en etkileyici bağımsız anıtı olarak kabul edilen Apollon Tapınağı yükselir. Tapınağın anıtsal boyutları ve benzersiz planı kadar , çok iyi bir durumda koruna gelmesi de hayranlık uyandırmaktadır. Didim’deki Apollon Mabedi de 20 km kuzeydeki Milet şehri ile diğer yöre halklarının geleceklerini öğrenme ve dertlerine çare bulma isteklerini karşılamak için yapılmıştır. Milet ve çevre kentlerden  gelen ziyaretçiler Panormos   Limanından (Mavişehir yakınlarında) karaya çıkarak, tapınağa bir kutsal yol ile ulaştıkları bilinmektedir.

sayfa32res1.jpg
sayfa33res1.jpg

MEDUSA

     Didim’in en önemli sembollerinden biri olan Medusa ; Yunan mitolojisinde yeraltı dünyasının dişi canavarı olan üç Gorgona’ dan biridir. Bu üç kız kardeşten yalnızca yılan saçlı Medusa ölümlüdür ve kendisine bakanları taşa çevirme gücüne sahiptir. Bu sebeple Antik dönemde büyük yapıları ve özel yerleri kötülüklerden korumak için Medusa kabartmaları ve resimleri kullanılmıştır. Didim Apollon Tapınağı bahçesinde girişte sağ tarafta  bulunmaktadır.

BAFA GÖLÜ

     İlkçağlarda deniz kenarında Latmos isimli bir körfez iken Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlarla denizle bağlantısı kesilen gölün üzerinde en önemlileri İkizada, Menet ve Kahve Asar isimlerini taşıyan irili ufaklı adalar bulunuyor. Adaların üzerinde kilise ve manastır kalıntıları görülebilmektedir.

Göl, Büyük Menderes’in taşkınları sırasında gelen suların yanı sıra çevresindeki yer altı ve yer üstü kaynaklarından besleniyor. 8 Temmuz 1994 tarihinde alınan kararla “Menderes Deltası’nın sahip olduğu  ekosistem özelliklerini bünyesinde barındırması ve nesli tehlike altında bulunan bir çok kuş türüne üreme ve kışlama ortamı sağlaması” nedeniyle Tabiat parkı ilan edildi.

sayfa34res2.jpg

HERAKLİA

     Bafa gölünden birkaç km. ötede  Heraklia mabetlerinin görülebileceği modern bir köye varılır. Yunan mitolojisine göre Heraklia, yakışıklı bir çoban olan Endimon'un ülkesidir. Zeus, Endimon'a ebedi gençlik ve uykuyu  bahşetmişti.  Eski kentin birçok dar sokağı ve taş basamakları ile teras duvarları, evler ve yaşayan kayalar içine oyulu mezarlar hala görülmektedir. Gölün yükselen su seviyesi nedeniyle, bunların çoğu artık su altındadır. Aslında büyük sütunlarla çevrili olan Pazar yerinde, kapıları ve camekânları halâ açıkça görülebilen sıra sıra dükkanlar vardır. Pazar yerinin dışında  yükselen bir kaya kümesi üzerinde ise M.Ö. 3.yüzyılda inşa edilen Atena  tapınağı yer alır. Bu tapınağın epey bir kısmı hala ayaktadır. Bu yörede M.Ö. 6.yüzyıldan beri insanların oturduğunu gösterir çanak çömlek bulunmuştur.

sayfa35res1.jpg

PRİENE

     Priene “hisar yurdu” demektir. Pirene’nin en büyük özelliği 12 İyon kentinin toplantı merkezi olan Panionion’un Priene sınırları içerisinde olmasıdır. Zamanında iki limanı bulunan Pirene oldukça önemli bir merkezmiş, ancak zamanla Menderes Nehri’nin körfezi doldurması ile liman şehri olmaktan çıkarak önemini kaybetmiştir. Şimdilerde ise turistlerin oldukça önem verdiği bir yer olan Priene, Akbük ve Didim’e gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

sayfa39res1.jpg

MİLET

     Günümüzden 2000 yıl önce Söke ovası tamamen bir deniz, Bafa gölü de bir koy şeklinde idi. Bu deniz kenarlarında antik çağın en güzel kentlerinden Milet, Priene yer alıyordu. Büyük Menderes Irmağı zamanla taşıdığı alüvyonlar ile; ilk önce Priene önündeki denizi daha sonrada Milet ve Lade Adası'nı da içine alan  bölgeyi doldurmuştur. Aynı dönemlerde Efes' de deniz kenarında iken, zamanla ön tarafı dolarak günümüzde ki halini almıştır. Akbük’e olan uzaklığı sadece 22 km. dir

sayfa36res2.jpg
sayfa36res1.jpg

     Oldukça büyüleyici bir yapı düzeni olan Milet o zamanlarda yaşamış olan ve tarihin ilk kent plancısı tarafından Hippodamos’un geometrik planı uygulanarak yapılmıştır. Milet’te bulunan yaklaşık 1500 kişilik olan tiyatro birçok turistin gezdiği alanlar arasında yer almaktadır. Burada bulunan birçok eser şu anda Milet Müzesinde sergilenmektedir. Bundan tam 2 bin 600 yıl önce, akılcı düşüncenin ve felsefenin temellerinin bu şehirde atılmış oluşu tesadüf değildir...

EFES

     Anadolu'nun batı kıyısında, bugünkü Selçuk ilçesinin 3 km uzağında bulunan, daha sonra önemli bir Roma kenti olan antik bir Yunan kentiydi. Klasik Yunan döneminde İyonya'nın oniki şehrinden biriydi. Kuruluşu  MÖ 6000 yıllarına dayanır.

     Efes ören yerinde, Hadrianus Tapınağı girişindeki frizde Efes'in 3 bin yıllık kuruluş efsanesi şu cümlelerle yer alır: Atina kralı Kodros'un cesur oğlu Androklos, Ege'nin karşı yakasını keşfetmek ister. Önce, Delfi kentindeki Apollon Tapınağı'nın kahinlerine danışır. Kahinler ona, balık ve domuzun işaret ettiği yerde bir kent kuracağını söyler. Androklos bu sözlerin anlamını düşünürken Ege'nin lacivert sularına yelken açar... Kaystros (Küçük Menderes) Nehri'nin ağzındaki körfeze geldiklerinde karaya çıkmaya karar verirler. Ateş yakarak tuttukları balıkları pişirirlerken çalıların arasından çıkan bir yabandomuzu, balığı kaparak kaçar. İşte kehanet gerçekleşmiştir. Burada bir kent kurmaya karar verirler...

sayfa41res1.jpg
sayfa40res1.jpg

     Doğu ile Batı arasında başlıca kapı durumunda olan Efes önemli bir liman kenti idi. Bu konumu Efes'in çağının en önemli politik ve ticaret merkezi olarak gelişmesini ve Roma Devrinde Asia  eyaletinin başkenti olmasını sağlamıştır. Efes, antik çağdaki önemini yalnızca buna borçlu değildir. Anadolu'nun eski anatanrıça (Kybele) geleneğine dayalı Artemis kültürünün en büyük tapınağı da Efes'te yer alır.

     MÖ 6. yüzyılda bilim, sanat ve kültürde Milet ile birlikte en ön sırada yer alan Efes, bilge Herakleitos, rüya tabircisi Artemidoros, şair Callinos ve Hipponaks, gramer bilgini Zenodotos, hekim Soranos ve Rufus gibi ünlü kişileri   yetiştirmiştir.

KUŞADASI

     Kuşadası, Aydın iline bağlı bir ilçedir. İl merkezine 71 kilometre uzaklıkta, Ege Bölgesi'nin denizle buluştuğu kıyı şeridinde yer almaktadır. Kuzeyde Selçuk, güneyde Milli Park'ın bulunduğu Dilek Yarımadası ile sınırlanan ilçe merkezi, İzmir, Efes, Meryemana, Milet, Akbük, Didim, Pamukkale, Marmaris, Bodrum gibi önemli turistik merkezlerin odağında bulunmaktadır.

sayfa42res1.jpg

BODRUM

     Bodrum, doğu ve batı limanlarının birleşmesinden meydana gelen yarımada üzerinde yükselen kalesi ve iki limanın kıyılarına dizilmiş   bembeyaz evleri, gümbetleri ve denize inen daracık sokakları, şöhreti dünyaya yayılmış yatları, tersaneleri ile ünlü bir yöredir.

     Homeros'un 'Ebedi mavilikler ülkesi' dediği, önceki adıyla Halikarnassos, sonra da Bodrum, paylaşılamayan ve uğrunda hep mücadele edilen bir yer olmuştur. 

sayfa47res2.jpg
sayfa42res2.jpg

CARETTA CARETTA

     Caretta Caretta’ların akdeniz’deki önemli yuvalama alanları Akbük’e çok yakın Türkiye sahillerindedir. Türkiye’de ki yuvalama alanları; Ekincik, Dalyan, Dalaman, Fethiye, Patara, gibi yerlerdir

bottom of page